Živná rostlina: blíže neurčený větší druh pryšce (Euphorbia sp.) Bionomie: Vývoj larev tohoto druhu probíhá podobně jako u blízce příbuzného druhu Oberea moravica Kratochvíl 1989. Vývoj v dřeňové části stonků. Larvy přezimují ve spodní části stonku a na jaře se zakuklí. Imaga poté opouští rostlinu postranním výletovým otvorem. Doba vývoje jednoletá až dvouletá. Doba výskytu: Imaga se vyskytují od počátku května na živných rostlinách, kde provádějí zralostní žír. Lokality v ČR: V České republice se tento druh vyskytuje velmi vzácně a velmi lokálně, pouze na jihovýchodní Moravě a na jediné lokalitě ve středních Čechách.
Poznámka: Determinace imag z této středočeské lokality je nejistá. Dle některých entomologů se jedná o druh Oberea (Amaurostoma) euphorbiae (Germar, 1813), dle jiných o Oberea (Amaurostoma) moravica Kratochvíl, 1989. V podrodu Amaurostoma je rozlišení jednotlivých druhů často velmi obtížné.
Imaga na fotografiích byla odchována na jaře r. 2008 a 2009 z larev nalezených v suchých stoncích pryšce (Euphorbia sp.) na lokalitě v okolí obce Sadská ve středních Čechách.
|
|
|